logo

Schmalspurbahn / Úzkokolejná dráha

1

GPS: 50.903970, 14.806577

O místu

Koně jsou mi jako loupežníkovi milejší, ale svezení parní lokomotivou má taky něco do sebe. Když vlak nejede tak rychle, tak se dá taky přepadnout, což vůbec není špatný nápad! Úzkokolejná dráha Zittau–lázně Oybin/lázně Jonsdorf je saská úzkokolejka s rozchodem 750 mm. Úzkokolejka probíhá ze Žitavy přes Bertsdorf buďto do lázní Oybin, nebo lázní Jonsdorf v Žitavských horách.

Žitava byla napojena na železnici roku 1848. Poté se na Žitavsku rozšířily další dráhy a roku 1859 došlo k otevření železnice z Liberce do Žitavy. A ačkoli došlo k nárůstu zájmu výletníků o Žitavské hory, na stavbu další železnice neprojevil stát Sasko žádný větší zájem. Byl čas zainteresovat soukromé investory! Ale ani finance získané od hospodských a lokálních továrníků na stavbu nestačili, leda tak na projektové práce. A tak vznikla roku 1888 společnost Zittau-Oybin-Jonsdorfer Eisenbahn-Gesellschaft a koncesi ke stavbě železnice získala roku 1889 Saská královská společnost.

Bylo potřeba celkem položit 14 km kolejí. Poté co byla na podzim 1889 dodána první vozidla, bylo o rok později vše dokončeno a slavnostně zahájeno. Zpočátku převzala provoz  Saská královská společnost. Ještě před rokem 1900 měla být trať vedena dál přes Žitavské hory až do Čech, k čemuž nakonec nedošlo z důvodu finančních potíží. Také nedošlo k plánovanému průtahu z Jonsdorfu přes Waltersdorf do Großschönau.

Zato však i dnes vyjíždějí vlaky ze Žitavy do hor a vozí turisty do míst, kde si odpočinou. 

Mapa

trojlogo