logo

Stadtbad Zittau

0

GPS: 50.898605, 14.803078

O místu

Za mých časů ještě lázně neexistovaly. Zcela jistě bych byl ocenil po náročné loupežné výpravě návštěvu sauny, ale co dalo dělat.

Městské lázně v Žitavě byly vystavěny v neoklasicistním stylu v roce 1874, jako pokračovatelé Augustových lázní z roku 1816. Stavební plánování a provedení stavby leželo v rukách městského stavebního ředitele Emila Trummlera. To on vytvořil z vnějšku náročnou stavbu, která zaujímá významné postavení mezi stavbami na městském okruhu. Markantní čelní stěna stavby se svým sloupovým portálem v jónském stylu připomíná antické sloupořadí. Čelní část je členěna z prostředka tak, že dvakrát ustupuje do obou směrů, kde pokračuje dvěma volnými schodišti do horních pater. V středním traktu je budova lehce začleněna do expozice silničního okruhu. V střední části stavby vyniká stará věž „Speyviel“, jež je pozůstatkem dřívějšího městského opevnění.

Poté co musely být lázně kvůli havarijnímu stavu roku 2001 uzavřeny, proběhla v letech 2007 až 2009 důsledná rekonstrukce a došlo i k jejich rozšíření. Dne v lázních naleznete 25 metrový závodní bazén, spolu se zázemím saun a wellnesu, které splňují i ty nejnáročnější nároky. Zároveň jsou žitavské lázně nejstaršími zachovanými využívanými lázněmi Německa.

Mapa

trojlogo