logo

Pěnkavčí vrch

14   4.3

GPS: 50.8481831N, 14.6109333E

O místu

Každej kdo do našeho panství zavítá, tak chce jít na Luž, na Jedlovou, na Studenec, na Hvozd či na Klíč. Ale – kontrolní otázka: víte jaká je druhá nejvyšší hora Lužických hor a nejvyšší hora v okrese Děčín? No je to právě Pěnkavčí vrch (792 m.n.m.), který za Luží zaostává o pouhý metr!

No vskutku, je to tak, to on jen klame tělem. Mohutná znělcová hora v protáhlém masivu, po jehož temeni běží rozvodí Severního a Baltského moře a také hranice okresů a krajů. Tak vidíte, tak významný bod a vy o něm slyšíte po prvé! Nu o tom konec konců ta naše hra je, ukázat vám místa méně známá, leč neméně půvabná. Nu tak se kochejte porostem statných buků, který se místy hodně podobá tomu, co tu rostlo za mých mladých let. A když se po vršku projdete, i suťová pole naleznete. No a pak ty roztodivně zkroucené křemencové skály kousek od rozcestí pod Ptačincem. A Pětikostelní kámen s parádním výhledem do kraje. A tři stožce, nebo čedičové kupy chcete-li, u pěnkavčí silničky – Smrčec, Granát a Klapáč...

Slibuju, že se nudit nebudete a že si spoustu zážitků sebou odnesete!

Vildův tip: Pod Pěnkavčím vrchem je rozcestí pod Ptačincem. A z něj vede tuze pěkná cesta směrem k Luži. Má neopakovatelný charakter a na člověka tu jdou samé příjemné a veselé myšlenky. Nu a na konci té cesty aj něco k jídlu a k pití poříditi lze!

Fotografie

Mapa

Komentáře

9. 5. 2021 07.54   5

2. 4. 2020 15.01   3

16. 7. 2017 20.44   5

trojlogo