logo

Hrazený

8   3.5

GPS: 50.9755814N, 14.426155

O místu

Naše Tolštejnské panství velké a mocné je, leckdo ho na menší části porcuje. Mějme s těmito nešvary trpělivost a zkusme připustit, že na tom může něco být. Třeba Šluknovsko, je něčím význačné a svébytné v rámci panství? To nechť vrchnost posoudí. Já si jen dovolím podotknout, že pokud ano, tak symbolem Šluknovska je jisto jistě vrch Hrazený a pokud někdo tvrdí něco jiného, tak ať se od mým bambitek drží dál! Se svými 610 metry vévodí celé pahorkatině, počasí je zde divoké a drsné a to co tu roste, létá a roste jinde nenajdete.

A pak jsou tu ty pověsti, z nichž nejznámější a nejtajuplnější vypráví o velké jeskyni v kopci ukryté. Na dně té jeskyně jezero a na něm plují dvě stříbrné labutě, z nichž jedna je na hlavě ozdobena zlatou korunkou. Příběh matky a dcery, příběh chudoby a bohatství, příběh zalepení, tresu a zatracení. Celý vám tu vyprávět nebudu, jen se vám přiznám, že vždy když si ho pod okny místních občas vyposlechnu, slza mi ukápne a na nebohou Terezku si vzpomenu…

Vildův tip: Tolik studánek, kolik se jich v okolí Hrazeného nachází, nikde jinde nenajdete. Modřínová, Táborová, Březová, Liščí, Pod Janovkou, Šluknovský potok, Studánka. Tak si nějakou vyberte a běžte si za odměnu dát pár doušků.

Fotografie

Mapa

Komentáře

6. 7. 2017 19.47   2

6. 7. 2017 19.47   5

trojlogo