logo

König-Friedrich-August-Turm

0

GPS: 51.091096, 14.692610

O místu

Dobrou vlastností vyhlídkových věží je, že je z nich dobrý výhled. A dají se z nich pozorovat lidi, kteří u sebe mají hodně peněz – což se mi jako loupežníkovi přirozeně líbit musí. Mnohem hezčí je ale věž krále Fridricha Augusta na hoře u Löbau, poněvadž z ní je nádherný výhled do okolní krajiny. Věž samotná byla pojmenovaná po Fridrichu Augustovi Druhém a je jedinou dochovanou litinovou vyhlídkovou věží v Evropě, a snad i nejstarší litinovou věží vůbec. Věž byla postavena roku 1854, je 28 metrů vysoká a její průměr činí 4 metry. Uvnitř usazené točité schodiště má 120 schodů. Vyhlídková plošina je ve výšce 28 metrů. Z věže je vidět až k Žitavským horám a dál až do Horní Lužice.

Plány k postavení věže na tomto místě se prvně objevily kolem roku 1850. Místo bylo již dříve oblíbené jako výletní cíl. Po diskusích o tvaru věže a jejím financování byly k dispozici roku 1853dva alternativní plány; vystavět věž kamennou, anebo k její stavbě použít litinu. Investoři se rozhodli pro filigránskou litinovou konstrukci po vzoru roku 1847 vzniklého londýnského „křišťálového paláce“. 

Když hrozilo, že na věž přeci jen nebude možné získat finance, uchopil se iniciativy Löbauský mistr pekařský Friedrich August Bretschneider a vedl debaty s městem Löbau s tím, že stavbu věže zrealizuje roku 1854 ve vlastní režii. Stavba začala 18. května 1854.

Nosné sloupy se uchytily v osmimetrové hloubce ve skále. Litinové díly vyrobila Slévárna Bernsdorf u Hoyerswerdy. V únoru 1854 dal král Fridrich August Saský svolení k tomu, aby věž nesla jeho jméno a aby na ní směl být umístěn saský znak. Počátkem června začala montáž věže. Montáže trvaly dva a půl měsíce a tak mohla být věž krále Fridricha Augusta předána veřejnosti 9. září roku 1854. Saský král se dokončení věže nedočkal, krátce předtím totiž tragicky zahynul v Tyrolsku.

Mapa

trojlogo